Trochę wiedzy

Nalewki dla początkujących

Wikipedia

Nalewkialkoholowe wyciągi z owoców, korzeni, kwiatów lub ziół (bądź mieszaniny składników), zazwyczaj o 40-45 procentowej zawartości alkoholu. Sporządzane są w procesie maceracji, czyli przez zalanie składników alkoholem w celu wydobycia i utrwalenia smaku i aromatu zawartego we wsadzie (maceracie). Nalewki mogą być słodzone syropem cukrowym lub miodem.

Polska tradycja nalewek

W Polsce szlacheckiej, w niemal każdym dworze istniało specjalne miejsce. Miejsce to było dobrze strzeżone i pod kluczem, znajdowały się w nim bowiem najcenniejsze dla domowników zapasy, które służyły zdrowotności i przyjemności. To miejsce nazywało się apteczką, a pieczę nad nią i nad jej zaopatrzeniem, sprawowała zazwyczaj osobiście pani domu. Jejmość uczyła też córki sztuki sporządzania i stosowania leków, przetworów i trunków, które w niej się znajdowały. Nalewek była cała różnorodność, od pachnących „dla toalety”, przez te „dla zdrowotności” do smarowania i na choroby wszelakie, po te „dla przyjemności” stawiane.

Nalewki to specjalność kuchni staropolskiej, jednak każdy z nas może sam zrobić prosty trunek. Czas przyswoić parę głównych zasad i kontynuować tradycję, aby mieć coś specjalnego na specjalne okazje. Oto mały tutorial dla zaczynających przygodę z nalewkami.

Parę zasad

  1. Dla początkujących poleca się robienie trunków jednoskładnikowych, z owoców o mocnym smaku i aromacie np. z wiśni, malin, aronii, czarnych porzeczek.
  2. Owoce wybiera się te najlepsze, bo każdy nagdniły czy nadpleśniały owoc może zespuć smak nalewki.
  3. Malin, jeżyn i kwiatów bzu czarnego nie powinno się płukać.
  4. Nalewkę słodzi się zazwyczaj syropem zrobionym z pół kilograma cukru na pół litra wody. Rozpuszczamy cukier w gorącej wodzie mieszając, zagotowaujemy do uzyskania klarowności i szumujemy.
  5. Używamy spirytusu rektyfikowanego, a jeżeli trzeba go według przepisu rozcieńczyć robimy to zimną przegotowaną wodą.
  6. Przyprawy korzenne nie powinny za długo leżeć w spirytusie bo wydzielają kwas, który psuje smak nalewki. Również skórki cytrusowe, koniecznie bez albedo, wydzielają po pewnym czasie zbyt dużo olejku. Należy więc przestrzegać czasu podanego w przepisie.
  7. Nalewki potrzebują czasu na zharmonizowanie smaków, nawet najprostsza nalewka nie nadaje się do picia zaraz po przyrządzeniu. Im bogatszy repertuar trunku, tym dłużej powinna dojrzewać. Nalewki owocowe potrzebują do kilku tygodni, żeby zniknął surowy smak spirytusu, korzenno – ziołowe co najmniej miesiąc. Uważa się jednak, że nalewki osiągają najlepszą jakość po dwóch – cztrech latach dojrzewania.
  8. Podczas dojrzewania trzeba nalewkę próbować, może być za mało słodka lub nie mieć aromatu, można wtedy pomyśleć o dodatkach.
  9. Nalewka z upływem czasu sama się klaruje, a na pewno większość z nich. Zlewanie alkoholu należy robić starannie i powoli, a do filtrowania najlepiej użyć lejka z dobrze upchaną w nóżce watą bawełnianą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *